Dziś podróż z Europy do Azji wydawać się może wycieczką. Ale kiedyś była to poważna wyprawa. W czasach, gdy obydwa kontynenty nie łączyła sieć dróg żelaznych, przeprawa z Zachodu na Wschód była dużym wyzwaniem. Dopiero rozwój technologii i rozbudowa siatki torów na obydwu kontynentach spowodowała, że marzenie o wygodnej podróży pomiędzy kontynentami okazało się możliwe do spełnienia. A pomogły w tym magistrala transsyberyjska oraz Orient Express.
Jaka jest historia maszyn parowych, które znamy pod nazwą Orient Express? Kiedy po raz pierwszy wyruszył ten pociąg?
Pierwowzorem Orient Expressu był pociąg o francuskojęzycznej nazwie Express d’Orient, który pomiędzy czerwcem a październikiem 1883 roku kursował z Paryża do Wiednia.
Pierwszy pociąg jadący z Paryża do Istambułu wyruszył w podróż 4 października 1883 roku. Był to pociąg dalekobieżny, jak na owe czasy niezwykle luksusowy. Prowadziło go belgijskie towarzystwo przewozowe Compagnie Internationale des Wagons-Lits. Założycielem Campagnie Internationale był Georges Nagelmackers, syn belgijskiego bankiera. Podróż wymagała posiadania znacznych środków pieniężnych i przeznaczona była dla najbogatszych.
Osiem lat od pierwszej jazdy, pociągi o nazwie Express d’Orient przemianowano na Orient Express. Dość szybko Orient Express stał się czymś więcej niż zwykłym pociągiem. Stał się rozponawalną marką, kojarzoną z wygodą, niezawodnością i luksusem. W związku z tym, kolejni przewoźnicy zaczęli wypuszczać pociągi, które w swojej nazwie miały człon „Orient Express„.
Rozwój transportu samolotowego, kryzys gospodarczy i wzrost tempa życia spowodowały spadek popularności luksusowych podróży po drogach żelaznych pod koniec XIX wieku. Wraz ze spadkiem zainteresowania skrócono trasę Orient Expressu.
I tak aż do 2009 roku, kiedy to zawieszono kursowania pociągów Orient Express.
Może kiedyś Orient Express znów powróci na tory?
Dla pasjonatów dróg żelaznych będzie to wielkie święto.